Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

600 operacji robotem Da Vinci i modernizacja urologii. Szpital Miejski w Toruniu się rozwija

Zaglądamy do miejskiej lecznicy przy Batorego w Toruniu, która ma ważne informacje dla pacjentów.

Szpital Miejski w Toruniu
fot. Artur Stochla

Szacowany czas czytania: 02:23

10 lat operacji robotem

Szpital Miejski w Toruniu informuje, że wykonano już dokładnie 600 operacji z wykorzystaniem robota chirurgicznego Da Vinci na Oddziale Urologii Ogólnej i Onkologicznej.

Pierwsza operacja robotem na tym oddziale odbyła się w sierpniu 2016 roku.

Od tego czasu program chirurgii robotycznej jest systematycznie rozwijany, a operacje z wykorzystaniem systemu Da Vinci stały się stałym elementem codziennej praktyki klinicznej

– czytamy w mediach społecznościowych Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu.

Wśród wykonanych zabiegów znalazły się przede wszystkim:
–  radykalne prostatektomie,
–  radykalne cystektomie (wycięcie pęcherza moczowego),
–  operacje NSS – oszczędzające usunięcie guza nerki.

Chirurgia robotyczna pozwala na wykonywanie niezwykle precyzyjnych zabiegów, co przekłada się m.in. na większe bezpieczeństwo operacji, mniejszą utratę krwi, krótszy pobyt w szpitalu oraz szybszy powrót pacjentów do codziennej aktywności

– dodaje szpital.

Lecznica oczywiście podkreśla rolę całego personelu w tym osiągnięciu.

 To ważny moment, który pokazuje, jak dynamicznie rozwija się nowoczesna chirurgia małoinwazyjna oraz jak duże znaczenie mają nowe technologie w leczeniu naszych pacjentów”

– podkreśla dr hab. n. med. Przemysław Adamczyk Koordynator Oddziału.

Zmiany na urologii

Szykuje się modernizacja IV piętra budynku „A” Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu. To oznacza powiększenie Oddziału Urologii Ogólnej i Onkologicznej do ponad 30 łóżek oraz utworzenie 10 stanowisk chemioterapii dziennej. Jeszcze w tym roku lecznica planuje wyłonienie wykonawcy tego etapu inwestycji. Koszt przedsięwzięcia pokryje miasto, to kwota 5 milionów złotych. Zmiany będą realizowane dzięki planowanemu przeniesieniu Oddziału Urazowo-Ortopedycznego do innej lokalizacji.

Inwestycje także w innych częściach szpitala

Zmian w szpitalu jest znacznie więcej. W czerwcu planowane jest otwarcie nowej Pracowni Tomografii Komputerowej oraz zmodernizowanej Pracowni Hemodynamicznej. Na tym nie koniec, bo równolegle realizowany jest drugi etap modernizacji infrastruktury budynku głównego. Chodzi o przebudowę I piętra budynku „A”. Tam znajdą się Oddziały: Neurochirurgiczny i Oddział Urazowo-Ortopedyczny. Zakończenie inwestycji i uruchomienie oddziałów w nowej lokalizacji planowane jest na koniec tego roku. Teraz poszukiwany jest wykonawca. Tę inwestycję również finansuje miasto w kwocie 5 milionów złotych.

Po zakończeniu prac Oddział Neurochirurgiczny zostanie przeniesiony z II piętra budynku A, natomiast Oddział Urazowo-Ortopedyczny zostanie relokowany z IV piętra do nowej lokalizacji na I piętrze

– zapowiada toruński magistrat.

W tym roku rozpocznie się też modernizacja budynku poradni specjalistycznych: urazowo-ortopedycznej, urologicznej, chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, onkologicznej, diabetologicznej, gastroenterologicznej, kardiologicznej i neurochirurgicznej.

Dodajmy, że w zeszłym tygodniu odbyło się oficjalne zaprezentowanie Oddziału Rehabiltacji Ogólnoustrojowej i Neurologicznej Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu w nowej, zmodernizowanej lokalizacji. Znalazło się tam 18 łóżek dla pacjentów w nowoczesnych salach. Pacjenci w tej nowej przestrzeni będą przyjmowani za około miesiąc.

To oczywiście nie wszystkie inwestycje realizowane obecnie w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu.

REKLAMA