600 operacji robotem Da Vinci i modernizacja urologii. Szpital Miejski w Toruniu się rozwija
Zaglądamy do miejskiej lecznicy przy Batorego w Toruniu, która ma ważne informacje dla pacjentów.

Szacowany czas czytania: 02:23
10 lat operacji robotem
Szpital Miejski w Toruniu informuje, że wykonano już dokładnie 600 operacji z wykorzystaniem robota chirurgicznego Da Vinci na Oddziale Urologii Ogólnej i Onkologicznej.
Pierwsza operacja robotem na tym oddziale odbyła się w sierpniu 2016 roku.
Od tego czasu program chirurgii robotycznej jest systematycznie rozwijany, a operacje z wykorzystaniem systemu Da Vinci stały się stałym elementem codziennej praktyki klinicznej
– czytamy w mediach społecznościowych Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu.
Wśród wykonanych zabiegów znalazły się przede wszystkim:
– radykalne prostatektomie,
– radykalne cystektomie (wycięcie pęcherza moczowego),
– operacje NSS – oszczędzające usunięcie guza nerki.
Chirurgia robotyczna pozwala na wykonywanie niezwykle precyzyjnych zabiegów, co przekłada się m.in. na większe bezpieczeństwo operacji, mniejszą utratę krwi, krótszy pobyt w szpitalu oraz szybszy powrót pacjentów do codziennej aktywności
– dodaje szpital.
Lecznica oczywiście podkreśla rolę całego personelu w tym osiągnięciu.
To ważny moment, który pokazuje, jak dynamicznie rozwija się nowoczesna chirurgia małoinwazyjna oraz jak duże znaczenie mają nowe technologie w leczeniu naszych pacjentów”
– podkreśla dr hab. n. med. Przemysław Adamczyk Koordynator Oddziału.
Zmiany na urologii
Szykuje się modernizacja IV piętra budynku „A” Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu. To oznacza powiększenie Oddziału Urologii Ogólnej i Onkologicznej do ponad 30 łóżek oraz utworzenie 10 stanowisk chemioterapii dziennej. Jeszcze w tym roku lecznica planuje wyłonienie wykonawcy tego etapu inwestycji. Koszt przedsięwzięcia pokryje miasto, to kwota 5 milionów złotych. Zmiany będą realizowane dzięki planowanemu przeniesieniu Oddziału Urazowo-Ortopedycznego do innej lokalizacji.
Inwestycje także w innych częściach szpitala
Zmian w szpitalu jest znacznie więcej. W czerwcu planowane jest otwarcie nowej Pracowni Tomografii Komputerowej oraz zmodernizowanej Pracowni Hemodynamicznej. Na tym nie koniec, bo równolegle realizowany jest drugi etap modernizacji infrastruktury budynku głównego. Chodzi o przebudowę I piętra budynku „A”. Tam znajdą się Oddziały: Neurochirurgiczny i Oddział Urazowo-Ortopedyczny. Zakończenie inwestycji i uruchomienie oddziałów w nowej lokalizacji planowane jest na koniec tego roku. Teraz poszukiwany jest wykonawca. Tę inwestycję również finansuje miasto w kwocie 5 milionów złotych.
Po zakończeniu prac Oddział Neurochirurgiczny zostanie przeniesiony z II piętra budynku A, natomiast Oddział Urazowo-Ortopedyczny zostanie relokowany z IV piętra do nowej lokalizacji na I piętrze
– zapowiada toruński magistrat.
W tym roku rozpocznie się też modernizacja budynku poradni specjalistycznych: urazowo-ortopedycznej, urologicznej, chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, onkologicznej, diabetologicznej, gastroenterologicznej, kardiologicznej i neurochirurgicznej.
Dodajmy, że w zeszłym tygodniu odbyło się oficjalne zaprezentowanie Oddziału Rehabiltacji Ogólnoustrojowej i Neurologicznej Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu w nowej, zmodernizowanej lokalizacji. Znalazło się tam 18 łóżek dla pacjentów w nowoczesnych salach. Pacjenci w tej nowej przestrzeni będą przyjmowani za około miesiąc.
To oczywiście nie wszystkie inwestycje realizowane obecnie w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu.