Dworzec Główny w Toruniu. Pasażerowie skarżą się na niedogodności [INTERWENCJA]
Nasi słuchacze poinformowali nas o problemach związanych z budynkiem należącym do miejskiej spółki. Dworzec Główny w Toruniu wymaga pewnych usprawnień.

Szacowany czas czytania: 04:07
Dworzec Główny w Toruniu to jeden z ważniejszych budynków na mapie naszego miasta. Rocznie korzysta z niego prawie dwa miliony osób. W 2015 roku budynek dworca przeszedł rewitalizację. Pasażerowie czekający na pociąg mogą skorzystać z oferty gastronomicznej i chociaż wybór asortymentu nie jest tak szeroki jak w przypadku innych miast, to nasi słuchacze zwracają uwagę, że dworzec ma poważniejsze problemy. Największe z nich dotyczą funkcjonalności tego miejsca.
Jednym z najczęściej wskazywanych przez naszych słuchaczy problemów jest awaria windy od ulicy Podgórskiej. Problem dotyczy zwłaszcza osób niepełnosprawnych. Winda nie działa od listopada, co ma znaczący wpływ na podróżnych, zwłaszcza że prowadzi z przejścia podziemnego na przystanek autobusowy. Sytuację przedstawił nam Adam Olender, zarządca Dworca Głównego w Toruniu:
Mogę potwierdzić, że rzeczywiście zdarzyła nam się awaria. Zalało nam tunel od strony ulicy Podgórskiej. Związane to było z awarią pomp, które wypompowują wodę z drenaży. Po naprawieniu takiej windy musimy niestety wezwać dozór techniczny, który pozwala nam użytkować urządzenia. Teraz czekamy na nowe pompy, bo kupiliśmy nowe pompy, bo to jest system dwóch pomp, że one się przełączają: jedne pracują, drugie odpoczywają.
Jednocześnie kierownik Dworca Głównego w Toruniu zapewniał nas, że awaria zostanie usunięta i winda wróci do użytku przed 10 grudnia br. Co więcej, nasi słuchacze wskazywali również na brak odpowiedniej asysty. Na drzwiach nieczynnej windy wywieszono informację o awarii i numer telefonu, pod który można zgłaszać potrzebę pomocy. Niestety, zdaniem naszych słuchaczy, na telefon nikt nie odpowiada, co stanowi problem, zwłaszcza gdy osoba niepełnosprawna nie może wydostać się z przejścia podziemnego albo do niego wjechać:
Osoby niepełnosprawne wiedzą, że można zgłaszać taką asystę. Więc tych asyst mamy rzeczywiście dużo i dalekobieżne, i tutaj lokalne. Tak dla porównania jedna osoba niepełnosprawna, która jeździ na przykład do pracy, to mamy dwadzieścia dni roboczych, czyli mamy około czterdziestu interwencji w przypadku jednej tylko osoby. Na tę skalę obsługi, którą tutaj mamy, bywają takie sytuacje, że ochroniarz właśnie obsługuje jakąś osobę czy wspomaga osoby niepełnosprawne, a w tym czasie ktoś dzwoni. Może się również zdarzyć, że jest w tunelu w tym czasie. Rzeczywiście jest to jakiś problem, chociaż myślę, że takie przypadki są jednak marginalne.

Dworzec Główny w Toruniu – parkowanie
Budynek dworca należy do miejskiej spółki Urbitor. Zarządca nie tylko opiekuje się budynkiem, ale również odpowiada za parking wokół obiektu. Parkowanie przy Dworcu Głównym nie należy do najprostszych. Bezpłatny parking od ulicy Kujawskiej jest ciągle zajęty. Dodatkowy parking płatny, na którym jest możliwość skorzystania z darmowego miejsca Kiss and Ride (do 20 minut), miewa problemy z brakiem papieru w biletomacie:
To rzeczywiście wymaga drobnych inwestycji. My jako spółka mamy jeszcze kilka innych parkingów w mieście, więc myślimy nad jakąś integracją tego systemu. Jest pewna specyfika dworca, która jednak powoduje, że raczej ludzie spodziewają się, że będą mieli tutaj darmowe miejsca parkingowe. Raczej bym w tę stronę szedł, jakby poszukiwania tych dodatkowych miejsc. Tutaj mamy parę pomysłów, ale to za szybko, żeby o tym mówić. W sytuacji, gdy rzeczywiście coś zawodzi, jeżeli coś tak w ogóle się pojawia, no to wtedy rozstrzygamy to na korzyść. Jeżeli tam komuś nie wydrukuje biletu, no to wtedy musimy go po prostu wypuścić.
Co więcej, dojazd od wejścia głównego do budynku i skorzystanie z kilkuminutowej bezpłatnej strefy również jest utrudniony. Jedną z przyczyn jest brak odpowiedniego pola manewru do zawrócenia auta. Problemy z parkowaniem były najczęściej wymienianymi przez naszych słuchaczy, dlatego również zapytaliśmy o to zarządcę Dworca Głównego:
Część, która jest od śmietnika w dół, to jest już część należąca do MZD. Nie mamy tam miejsc parkingowych. Mieliśmy też takie przypadki osób, które parkowały tutaj za długo i próbujemy przez dobrą współpracę z policją w jakiś sposób odszukiwać te osoby i tłumaczyć im, że to nie jest miejsce tutaj na długie postoje. Nie ukrywamy, że mamy za mało miejsca. Z jednej strony się cieszymy, że jest taki boom i ludzie korzystają z usług dworca, ale też mamy świadomość tego, że z parkowaniem jest kłopot.
Podsumowując, zarządcy zdają sobie sprawę z problemów dotyczących funkcjonalności dworca. Winda zostanie naprawiona do 10 grudnia, by zdążyć przed sezonem świątecznym, natomiast kwestia parkingów jest bardziej złożona. Poza usprawnieniami dotyczącymi korzystania z obiektów i przestrzeni należącej do budynku, spółka miejska planuje rozbudowę strefy gastronomicznej. Na tę chwilę prowadzone są zaawansowane rozmowy z potencjalnym restauratorem. Szczegóły poznamy wkrótce.