Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Festiwal Kosmos Sztuki w Toruniu. Cztery dni koncertów, teatru i wydarzeń społecznych

Już od 14 do 17 maja Toruń ponownie stanie się przestrzenią dla muzyki, teatru, sztuk wizualnych i wydarzeń społecznych.

Szacowany czas czytania: 02:40

Festiwal Kosmos Sztuki wraca do Torunia. Cztery dni koncertów, teatru i wydarzeń społecznych

Czwarta edycja Festiwalu Kosmos Sztuki przyniesie jednak kilka istotnych zmian. Najważniejsza z nich to nowy termin – wydarzenie po raz pierwszy odbędzie się nie latem, a w maju.

Jak tłumaczy organizator festiwalu, Wojciech Zaguła, decyzja była odpowiedzią na głosy mieszkańców i studentów.

– Dostaliśmy wiele pytań i wiele głosów od ludzi, którzy mówili, że są troszkę wykluczeni z udziału w Kosmosie Sztuki, ponieważ to są wakacje. Studenci wyjechżali, wszyscy planują urlopy. Stwierdziliśmy, że trzeba poszukać takiej daty, żeby umożliwić to jak największej liczbie ludzi

– mówił na antenie Radio GRA.

Cztery dni i jedenaście wydarzeń

Tegoroczna edycja została rozbudowana do czterech dni i obejmie aż jedenaście wydarzeń. Organizatorzy podkreślają, że festiwal ma charakter interdyscyplinarny i łączy kulturę z tematami społecznymi.

Festiwal rozpocznie konferencja popularnonaukowa dotycząca transplantologii oraz wystawa „Knockout Pig” autorstwa Maciej Śmietański w Centrum Sztuki Współczesnej Tumult. Ekspozycja porusza kwestie etyczne związane z transplantacją narządów i genetyczną modyfikacją świń.

To jest niezwykłe, to jest szokujące, ale to jest naprawdę świetne – wspominał Wojciech Zaguła moment, w którym po raz pierwszy zobaczył projekt wystawy.

W programie znalazły się również koncerty artystów z zagranicy, spektakle teatralne, jazzowe eksperymenty dźwiękowe oraz wydarzenia plenerowe.

Beatlesi w zajezdni tramwajowej

Jednym z najbardziej nietypowych punktów programu będzie potańcówka w dawnej zajezdni tramwajowej przy ulicy Sienkiewicza. Na scenie wystąpi słoweński zespół stylizowany na The Beatles, wykonujący największe przeboje legendarnej grupy.

– Parę miesięcy temu usłyszałem o planach zarówno prezydenta, jak i uniwersytetu, aby w obecnej zajezdni tramwajowej przy ulicy Sienkiewicza w przyszłości stworzyć rodzaj hubu kulturalnego, żeby zmieniać to miejsce, ponieważ MZK będzie się stamtąd w przyszłości wyprowadzało. A są to piękne budynki, piękny plac. Powiedziałem okej, no to ja muszę być pierwszy, pokażę, że tam można robić fajne wydarzenia

– podkreślał organizator festiwalu, odnosząc się do planów stworzenia w tym miejscu ISKRY.

Muzycy pojawią się wcześniej także w zabytkowym tramwaju, którym będą jeździć po Toruniu i wykonywać utwory Beatlesów na żywo.

Wampiry, jazz i oddawanie krwi

Kosmos Sztuki nie zrezygnuje także z mocnych i nietypowych pomysłów. Jednym z nich będzie „Krwawy Toruński Zlot Wampirów” przed Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Organizatorzy chcą połączyć wydarzenie artystyczne z akcją społeczną zachęcającą do oddawania krwi.

Wieczorem odbędzie się specjalny pokaz filmu „Nosferatu – Symfonia Grozy” z autorską ścieżką dźwiękową wykonywaną na żywo.

Festiwal zakończy koncert gruzińskiego zespołu Trio Mandili w Dworze Artusa. Artystki zdobyły popularność dzięki internetowym nagraniom ludowych pieśni publikowanych w mediach społecznościowych.

Dziewczyny zaczęły jeździć na koncerty nie tylko po Gruzji, ale i po całej Europie i po całym świecie – opowiadał Wojciech Zaguła.

Większość wydarzeń w ramach festiwalu będzie bezpłatna. Bilety obowiązują jedynie na trzy wybrane punkty programu.

REKLAMA