Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Jak reagować na agresję w autobusie? Policjanci szkolili pracowników MZK

Kontrolerzy biletów, motorniczowie i kierowcy autobusów przeszli specjalistyczne szkolenie z zakresu samoobrony i reagowania na zagrożenia. Wszystko po to, by poprawić bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i pasażerów korzystających z miejskiej komunikacji.

mzk w toruniu
Toruńscy kontrolerzy i kierowcy szkolą się z samoobrony; fot. KMP w Toruniu

Szacowany czas czytania: 01:37

Policjanci szkolą pracowników MZK w Toruniu

W trosce o bezpieczeństwo pracowników i pasażerów toruńskiej komunikacji miejskiej, funkcjonariusze policji przeprowadzili specjalistyczne szkolenie z zakresu samoobrony oraz reagowania na bezpośrednie zagrożenia. W zajęciach, które odbyły się w tym tygodniu, udział wzięli kontrolerzy biletów, motorniczowie oraz kierowcy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.

Głównym celem przeprowadzonych zajęć było podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób pracujących na co dzień w bezpośrednim kontakcie z pasażerami. Policjanci skupili się na omówieniu najczęściej występujących zagrożeń w pojazdach komunikacji miejskiej, takich jak agresja słowna i fizyczna, sytuacje konfliktowe czy naruszenie nietykalności cielesnej.

Podczas zajęć policjanci omówili najczęściej występujące zagrożenia pojawiające się w środkach komunikacji miejskiej, zwracając szczególną uwagę na zachowania agresywne pasażerów, sytuacje konfliktowe oraz sposoby ich deeskalacji

– podkreśla mł. asp. Adrianna Nadarzewska z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Instruktorzy zaprezentowali również praktyczne rozwiązania w przypadku prób ataku lub zakłócania porządku publicznego w pojazdach komunikacji miejskiej.

Policja zaprezentowała krótkie nagranie ze szkolenia:

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Ważnym elementem spotkania były ćwiczenia praktyczne, podczas których pracownicy MZK mogli przećwiczyć reakcje na realne zagrożenia. Policjanci przypomnieli także o zasadach współpracy z numerem alarmowym 112 i konieczności szybkiego informowania o zdarzeniach mogących zagrażać bezpieczeństwu pasażerów i pracowników.

Tego typu inicjatywy mają na celu nie tylko zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród pracowników MZK w Toruniu, ale również poprawę komfortu i bezpieczeństwa wszystkich korzystających z komunikacji miejskiej. 

Jedną z niebezpiecznych sytuacji, do których doszło w ostatnich miesiącach było rozpylenie gazu pieprzowego w autobusie toruńskiej komunikacji miejskiej. Jeden z pasażerów rozpylił gaz, co doprowadziło do duszności u kilku osób. O tym pisaliśmy tutaj:

Pasażer rozpylił gaz pieprzowy w autobusie MZK. Trwa policyjne postępowanie

 

REKLAMA