Kujawsko-pomorscy policjanci kontrolują kierowców. Setki wykroczeń wobec pieszych i rowerzystów
W środę na drogach województwa kujawsko-pomorskiego przeprowadzono kolejną edycję działań prewencyjno-kontrolnych pod nazwą „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Celem akcji było zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz ograniczenie liczby wypadków z ich udziałem.

Szacowany czas czytania: 00:42
Policjanci szczególną uwagę zwracali na kierowców naruszających przepisy wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. W trakcie działań ujawniono 273 wykroczenia wobec pieszych i 26 wobec rowerzystów. Funkcjonariusze odnotowali także aż 1255 przypadków przekroczenia prędkości w rejonie przejść dla pieszych.
Do najczęstszych wykroczeń należało m.in. wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściach, chodnikach czy podczas skręcania na skrzyżowaniach. Policjanci przypominają, że piesi i rowerzyści są szczególnie narażeni na poważne obrażenia podczas zderzenia z pojazdem, ponieważ nie chronią ich żadne zabezpieczenia.
Funkcjonariusze apelują również do pieszych, aby zachowali szczególną ostrożność, zwłaszcza podczas przechodzenia przez jezdnię. Zwracają uwagę na problem nietrzeźwych pieszych, którzy stwarzają dodatkowe zagrożenie na drodze. Policja zachęca do noszenia elementów odblaskowych, które poprawiają widoczność i bezpieczeństwo.