Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Michał Zaleski o przyszłości, inwestycjach i codziennych problemach miasta

O najważniejszych tematach, które kształtują oblicze miasta, rozmawiamy z wieloletnim prezydentem Torunia, obecnie radnym. Jak ocenia decyzje nowej władzy, jakie widzi zagrożenia i szanse dla Torunia?

Michał Zaleski
(Michał Zaleski)

Szacowany czas czytania: 04:59

ToruńCamerimage. Nowa era festiwalu i promocji miasta

Już za pół roku w Toruniu ruszy kolejna edycja międzynarodowego festiwalu filmowego Camerimage, który od teraz będzie nosić nazwę ToruńCamerimage. To efekt decyzji miasta, które po wycofaniu się dotychczasowego sponsora – spółki Energa – przejęło rolę głównego partnera wydarzenia. Toruń przeznaczy na ten cel półtora miliona złotych rocznie, stając się przez kilka lat sponsorem tytularnym festiwalu.

Michał Zaleski pochwalił decyzję magistratu. Podkreśla, że to ruch niezbędny, by utrzymać światowej klasy imprezę w mieście. Camerimage to nie tylko promocja Torunia na arenie międzynarodowej, ale także szansa na rozwój lokalnej kultury i gospodarki.

Nie wyobrażam sobie, aby festiwal opuścił nasze miasto. To jest naprawdę znakomita promocja Torunia.

Mówi Michał Zaleski.

Bycie sponsorem festiwalu to jednak tylko jeden z wątków dotyczących Camerimage. Budowa całego, nowoczesnego centrum festiwalowego na Jordankach w Toruniu stoi pod znakiem zapytania.

Michał Zaleski przypomina, że na ten cel zabezpieczono już 600 milionów złotych, z czego 400 mln pochodzi z budżetu państwa, a 200 mln z kasy miasta. Realizacja projektu została wstrzymana po zmianie władzy, co według byłego prezydenta jest przejawem nieodpowiedzialności rządzących i marnotrawienia publicznych środków.

Trzeba się otrząsnąć z egoizmu. „Po co w Toruniu? Po co w ogóle? Bo to inwestycja rozpoczęta za poprzedniego rządu?” Trzeba powiedzieć: jest zadanie i trzeba je zrealizować. Nie wolno dla potrzeb egoistycznych blokować tego typu inwestycji.

Poniżej prezentujemy pierwszą część rozmowy z Michałem Zaleskim.

W kolejnej części wywiadu z Michałem Zaleskim poruszyliśmy jeszcze temat zakończenia współpracy z telewizją Polsat. W tym roku Toruń i województwo nie będą organizatorami sylwestrowej zabawy na Rynku Staromiejskim.

Zaleski nie ukrywa, że tego typu wydarzenia mają charakter efemeryczny i nie wpływają trwale na wizerunek miasta. Z kolei przerwa w organizacji festiwalu Skyway, który przez lata przyciągał tłumy na toruńską starówkę, budzi nadzieję radnego na powrót w przyszłości. Były prezydent wyraża oczekiwanie, że Skyway wróci do Torunia po okresie przemyśleń i reorganizacji.

Nowe osiedla i wyzwania urbanistyczne

Michał Zaleski był pytany przez naszego dziennikarza także o nowe plany dotyczące osiedla Nowe Koniuchy w Toruniu i związane z tym przenosimy miejskich spółek MZK i MPO.

Proszę obecnie rządzących miastem o to, aby przedstawili dokładny schemat finansowania przenosin MPO w inne miejsce. By to nie doprowadziło do osłabienia kondycji finansowej MPO, bo ona jest dzisiaj dobra.

Czytaj też: Inwestorzy wydali 50 milionów złotych. Będą nowe bloki przy Grudziądzkiej w Toruniu

Pojawił się także wątek terenów po Uniwersamie czy Trasy Staromostowej, która za kilka dni zostanie oddana do użytku. Inwestycja miała ruszyć za rządów Michała Zaleskiego, ale po przejęciu władzy przez Pawła Gulewskiego, nowy magistrat wprowadził duże zmiany w projekcie i zrealizował ulicę według zupełnie innej koncepcji.

Zapytaliśmy radnego, której z niezrealizowanych inwestycji za swojej kadencji żałuje najbardziej? Michał Zaleski wskazuje na trzeci most drogowy.

Żałuję, że nie udało się doprowadzić do momentu wydania decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej, bo to wtedy by przesądzało, że on będzie w konkretnym miejscu, w konkretny sposób zbudowany. Nie w tej chwili, ale kiedyś.

Natomiast pojawił się ten pomysł mostu tramwajowo-pieszego w zupełnie innej lokalizacji i most zachodni się… ślimaczy. Kiedy budowaliśmy nowy most generał Zawackiej to wydawało się, że w zupełności wystarczy na trzydzieści, pięćdziesiąt lat. Po dziesięciu latach okazało się, że obydwa mosty są wykorzystane i ten trzeci byłby nie tylko oczekiwany, ale rzeczywiście wymagany dla potrzeb ruchu w mieście.

Metropolia Toruńska. „Mamy tylko jedno wyjście”

Kolejnym tematem programu „Toruński Kalejdoskop” była koncepcja Metropolii Toruńskiej, skupiającej okoliczne powiaty i gminy. Zaleski podkreśla, że współpraca z sąsiadami jest kluczowa dla rozwoju regionu, zwłaszcza w kontekście infrastruktury, turystyki i kultury. Jednocześnie żałuje, że doszło do metropolitalnego rozstania z Bydgoszczą. Teraz Toruń powinien jednak skupić się na budowaniu silnych relacji z lokalnymi partnerami.

Bydgoszcz i Toruń to miasta duże, nieodległe od siebie.  Dobra komunikacja kolejowa. Te miasta tworzą wspólnotę aglomeracyjną. Natomiast Bydgoszcz powiedziała: „to absolutnie nie wchodzi w grę” i nastąpiło rozstanie. Dlatego mamy dwie metropolie: bydgoską i toruńską. Teraz mamy tylko jedno wejście: dobrze współpracować z tymi sąsiadami, którzy chcą być naszymi dobrymi przyjaciółmi,

Poniżej prezentujemy drugą część rozmowy z Michałem Zaleskim.

W kolejnej części wywiadu rozmawialiśmy także o kryzysie demograficznym, przyszłości edukacji i nowej strefie ekonomicznej, która ma powstać za Motoareną w Toruniu.

Michał Zaleski nie chce już być prezydentem

Michał Zaleski jako radny deklaruje gotowość do dzielenia się doświadczeniem i wspierania działań korzystnych dla Torunia. Zwraca jednak uwagę na potrzebę większego dialogu i otwartości na współpracę.

Na zakończenie rozmowy Michał Zaleski został przez nas zapytany, czy będzie startował w najbliższych wyborach prezydenckich w Toruniu. Zaleski absolutnie to wyklucza. Po ponad dwóch dekadach pracy na rzecz miasta chce pozostać aktywny jako radny i doradca, ale nie zamierza wracać do pełnienia najwyższej funkcji w mieście.

To 21 lat i 6 miesięcy. To czas, w którym wykonywałem zadania prezydenta. To czas, który mógł dać wszystko. Gorycz porażki i radość sukcesów. Świadomość, że robię to nie dlatego, że muszę, a dlatego, że kocham to miasto. Mogę powiedzieć spokojnie, że pokolenia zapamiętają moją obecność w Toruniu. Mam też zasadę, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej wody.

Mówił w studiu Radia GRA Michał Zaleski. Rozmawiał z nim Michał Mrozek.

REKLAMA