Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Mniej ofiar śmiertelnych na kujawsko-pomorskich drogach. Statystyki za 2025 rok

Mimo podobnej liczby wypadków, liczba ofiar śmiertelnych spadła niemal o jedną piątą. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy podsumowali miniony rok.

kujawsko-pomorska policja
fot. KWP w Bydgoszczy

Szacowany czas czytania: 01:58

Kujawsko-pomorska policja przedstawia nowe statystyki

Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy zaznacza, że rok 2025 przyniósł poprawę bezpieczeństwa na drogach województwa kujawsko-pomorskiego. Choć liczba odnotowanych wypadków była podobna jak w poprzednim roku, to spadła liczba ofiar śmiertelnych. Na terenie regionu doszło do 792 wypadków drogowych – to zaledwie o trzy więcej niż w 2024 roku. Na drogach województwa zginęło 101 osób – 23 mniej niż rok wcześniej. Przekłada się to na spadek o 18,5 procenta. W minionym roku w wyniku wypadków rannych zostało również mniej osób (863), co w porównaniu z 2024 rokiem oznacza spadek o 42 przypadki.

Poznaliśmy też statystyki dotyczące policyjnych kontroli. 

Kujawsko-pomorscy policjanci w ciągu minionego roku przeprowadzili ponad milion badań na zawartość alkoholu w organizmie. To o ponad 214 tysięcy więcej przeprowadzonych badań niż w roku 2024. Dzięki działaniom policjantów zostało ujawnionych 6 620 kierujących pod wpływem alkoholu, co w porównaniu z rokiem poprzedzającym stanowi wzrost o 562 osoby.

Coraz więcej konsekwencji ponoszą też piraci drogowi. Tylko w 2025 roku policjanci zatrzymali ponad tysiąc kierujących, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h (o ponad 130 osób więcej niż rok wcześniej).

Profilaktyka

Policjanci prowadzili też szereg działań profilaktycznych i edukacyjnych. Realizowane akcje takie jak „Prędkość”, „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” czy „Bezpieczny pieszy”, wykorzystując także nowoczesne technologie, w tym policyjne drony.

Wzmożone kontrole prędkości w Toruniu. Policja podsumowuje akcję

Nowy rok – nowe wyzwania

Nowy rok to kolejne wyzwania dla kujawsko-pomorskiej drogówki.

Z pewnością głównym celem będzie dalsze ograniczanie liczby wypadków drogowych, a co za tym idzie prowadzenie kontroli kierujących oraz działań edukacyjnych

– czytamy na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Jak zapowiadają policjanci, w 2026 roku działania prewencyjne skupią się na bezpieczeństwie pieszych, promocji pierwszej pomocy oraz ochronie użytkowników jednośladów. Nie będzie taryfy ulgowej wobec nietrzeźwych kierowców i osób prowadzących pojazdy pod wpływem środków odurzających.

Policja zapewnia, że nie ustaje w swoich działaniach i zapowiada dalsze intensywne prace na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Nie ustajemy w naszych działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby 2026 rok był jeszcze bezpieczniejszy niż rok ubiegły

– podkreśla kom. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy.

REKLAMA