„Naukowa petarda” coraz bliżej! Młyn Wiedzy zapowiada wielkie atrakcje z okazji Dnia Dziecka
Ten piknik popularnonaukowy odbędzie się w najbliższą sobotę (30 maja).

Szacowany czas czytania: 04:20
To będzie prawdziwa petarda!
Już w najbliższą sobotę (30 maja) na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu odbędzie się piknik „Naukowa Petarda”. To wyjątkowa edycja, bo dziesiąta, a więc jubileuszowa. Zaplanowano moc atrakcji, a to wszystko z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Przygotowano cztery strefy aktywności: nauki, zabawy, zdrowia oraz bezpieczeństwa. Więcej o atrakcjach w ramach pikniku opowiedziały nam: Monika Wiśniewska Dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu oraz Kinga Łęgowska Rzecznik Prasowy tego Centrum Nauki:
Nasza petarda chcemy, żeby była w tym roku wyjątkowa, a wyjątkowość tej petardy polega na tym, że będzie rekordowa liczba stanowisk edukacyjnych (…)
Petarda jest dla ludzi, dla naszych odwiedzających, dla naszych gości i bardzo się cieszymy, że bardzo dużo partnerów zdecydowało się uczestniczyć w tej petardzie. Dzięki temu mamy petardę wyjątkową, bo ponad sto stanowisk edukacyjnych, czterdziestu partnerów. Po raz pierwszy mamy naprawdę bardzo duży problem z rozplanowaniem wszystkich aktywności, bo trochę nam zaczyna brakować miejsca, z czego z jednej strony się bardzo cieszymy i myślę, że nasi odwiedzający, uczestnicy tej petardy również będą się cieszyć
– mówi Monika Wiśniewska Dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.
Ponad 100 stanowisk, 40 partnerów i 4 strefy aktywności – tak w liczbach prezentuje się piknik popularnonaukowy „Naukowa Petarda”, który zbliża się wielkimi krokami. Wydarzenie organizowane jest na parkingu Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu:
Będą cztery strefy tematyczne: strefa nauki, strefa bezpieczeństwa, strefa zdrowia i strefa zabawy. Wszystko po to, aby pokazać naszym gościom, naszym odwiedzającym, że naukę możemy spotkać w każdej sferze naszego życia – oczywiście w tej takiej już bardzo profesjonalnej, poważnej, czyli tam, gdzie jest strefa nauki, ale oczywiście wszystkie wydarzenia, wszystkie stoiska będą odbywały się będą prezentowały naukę, wykorzystanie nauki w bardzo atrakcyjny, przystępny i angażujący sposób.
Natomiast pozostałe strefy, które w takiej różnorodnej formie mają pokazać, jak nas nauka otacza, jak możemy ją wykorzystywać zarówno w zdrowiu, w dbaniu o swoje zdrowie, w sferach bezpieczeństwa, ale również i w strefie zabawy (…)
– dodaje Kinga Łęgowska Rzecznik Prasowy Młyna Wiedzy.
W ramach strefy nauki zaplanowano także oczywiście stanowisko Młyna Wiedzy:
(…) Bardzo duże stanowisko, bo oczywiście my jako organizatorzy też mamy stanowiska edukacyjne, bardzo duże stanowisko związane z odnawialnymi źródłami energii. Będzie u nas można badać zjawiska pogodowe. Także myślę, że bardzo ciekawe tematy nie tylko dla najmłodszych, ale też i dla dorosłych osób. Wiemy, że takie stanowiska związane z odnawialnymi źródłami energii cieszą się dużym zainteresowaniem wśród też dorosłych i mnóstwo nasi edukatorzy dostają zapytań, takich bardzo konkretnych, różnych rozwiązań technicznych.
Także to jest dla nas też bardzo istotne, bo my pokazujemy tą praktyczną stronę nauki. Oprócz tego, a myślę, że może to, co jest dla nas bardzo ważne, to po raz kolejny będą z nami fizycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Roboty, gry zręcznościowe, warsztaty astronomiczne czy gwiazdozbiory w słoiku to jest to, co zaproponował Wydział Fizyki:
– opowiada Wiśniewska.
Odwiedzamy kolejne strefy
Teraz zajrzymy do jednej strefy zdrowia:
Zapewne takim bardzo ciekawym, atrakcją przy tej strefie zdrowia jest stoisko przygotowane przez Fundację Stomalife, gdzie będziemy mogli zobaczyć i wejść do trzynastometrowego mobilnego jelita grubego. Ono będzie w takiej wersji 3D, więc będziemy mogli zobaczyć, jak takie jelito wygląda od środka, jak ono funkcjonuje. Więc naprawdę bardzo, bardzo ciekawa atrakcja przygotowana przez Fundację Stomalife
– dodaje Łęgowska Rzecznik Prasowy Młyna Wiedzy.
To co tą strefę będzie na pewno wyróżniać to to, że pojawią się dmuchańce. Taką dużą dominantą będzie ogromny statek dmuchany, który zawita na naszym parkingu. Tak, jak podkreślam cały czas – będzie można z niego nieodpłatnie skorzystać. Na ten statek będzie można wejść. Wiadomo, jak to na takich dużych dmuchańcach, spędzić fajnie czas.On jest takim symbolicznym pożegnaniem się z naszym statkiem na wystawie „Rzeka”, bo już pod koniec czerwca ten statek znika z młyna i rozpoczynamy już ten ostatni etap taki… W tej chwili tego nie widzicie, jak trwa modernizacja, prace nad wystawą „Na fali”. I to jest taki koniec, ale i nowy początek naszych zmian, gdzie rozpoczynamy zmiany do przygotowania wystawy „Na fali”:
Wstęp jest bezpłatny, a to wszystko odbywa się pod patronatem Radia GRA, my także będziemy mieli dla Was mnóstwo atrakcji. Jedną z nich będzie wizyta w naszym studiu. Piknik zaplanowano w godzinach od 11:00 do 17:00.
Całej rozmowy, która pojawiła się w Toruńskim Kalejdoskopie 24 maja możecie wysłuchać poniżej:
Rozmawiała Marta Manerowska