Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Neurochirurgia w Szpitalu Miejskim w Toruniu będzie modernizowana

Szykuje się inwestycja w lecznicy przy Batorego. Na czym będzie polegała? Sprawdźcie w naszym artykule.

Neurochirurgia w Szpitalu Miejskim w Toruniu
fot. Artur Stochla

Szacowany czas czytania: 02:12

Neurochirurgia w Szpitalu Miejskim w Toruniu będzie modernizowana. Teraz miasto przeznaczyło prawie 5 milionów złotych na tę inwestycję. Natomiast w zeszłym roku blisko 9 milionów trafiło na doposażenie bloku neurochirurgicznego. Oddział Neurochirurgii mieści się na drugim piętrze w budynku „A” i posiada 12 łóżek.

Dzięki tym inwestycjom mieszkańcy Torunia i regionu zyskają większe bezpieczeństwo i precyzję zabiegów, krótszy czas rekonwalescencji, dostęp do bardziej zaawansowanych i małoinwazyjnych procedur oraz lepsze warunki hospitalizacji. Połączenie inwestycji finansowanych z budżetu miasta, nowoczesnych technologii medycznych, rozbudowy infrastruktury szpitalnej oraz wysokich kompetencji zespołu lekarskiego sprawia, że Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika umacnia swoją pozycję jako regionalny ośrodek nowoczesnej neurochirurgii

– mówi Paweł Gulewski Prezydent Torunia.

Modernizacja neurochirurgii za prawie 5 milionów oznacza zakupy, między innymi: szpatuł automatycznych do zabiegów mózgu, endoskopu do mózgu, umożliwiający rozwój małoinwazyjnych technik operacyjnych, czy monitora negatoskopu typu „all in one”, wspierającego diagnostykę i wizualizację śródoperacyjną.

Oddziałem kieruje doktor nauk medycznych Lech Grzelak neurochirurg, który współtworzył ten oddział i jest też laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Torunia w dziedzinie ochrony zdrowia.

Dr Grzelak specjalizuje się w leczeniu schorzeń kręgosłupa, w tym w nowoczesnych technikach małoinwazyjnych. Jest autorem i współautorem ponad 60 publikacji i wystąpień naukowych oraz aktywnym wykładowcą kształcącym kolejne pokolenia lekarzy i personelu medycznego.

Jego celem jest stworzenie w Toruniu nowoczesnego ośrodka kompleksowego leczenia operacyjnego schorzeń kręgosłupa, pełniącego również funkcję centrum szkoleniowego

– czytamy w oficjalnym komunikacie Urzędu Miasta Torunia.

Wspomniane 9 milionów, które miasto przekazało szpitalowi pozwoliło na wyposażenie bloku neurochirurgicznego w kluczowy sprzęt operacyjny. Do użytkowania oddano, między innymi: system neuronawigacji do zabiegów mózgu i kręgosłupa, mikroskop śródoperacyjny umożliwiający niezwykle precyzyjną wizualizację struktur anatomicznych, czy wysoko precyzyjny stół neurochirurgiczny zintegrowany z systemami obrazowania i nawigacji.

Nasz zespół specjalistów neurochirurgii dołączył do elitarnego grona oddziałów neurochirurgii w Polsce dzięki doposażeniu w nowoczesny sprzęt do zabiegów neurochirurgicznych. Dzięki dofinansowaniu z gminy kwotą 9 milionów udało nam się zrealizować zakupy najpotrzebniejszego do realizacji świadczeń onkologicznych sprzętu w zakresie neuronawigacji śródoperacyjnej. Przypomnę, że Oddział Neurochirurgiczny jest jednym z pionierów w naszym województwie. Realizuje bardzo dużo zabiegów onkologicznych, neurochirurgicznych i nie tylko. Mamy świetny zespół i dzięki temu dofinansowaniu i doposażeniu tego oddziału jesteśmy w stanie zrealizować dużo więcej zabiegów

– mówi Jan Gessek Dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu.

Dodajmy, że te zakupy pozwoliły np. na skrócenie czasu zabiegów i zmniejszenie ryzyka powikłań, czy szybszą rekonwalescencję pacjentów.

REKLAMA