Nowy aniołek na toruńskim szlaku. Zasiadł przy znanej lodziarni
1 czerwca, w Dzień Dziecka, na ulicy Wielkie Garbary 14 w Toruniu odsłonięto czternastego już aniołka z miejskiego projektu „Śladem Toruńskich Aniołów”.

Szacowany czas czytania: 01:12
Rzeźba o imieniu Lenek pojawiła się przy znanej Cukierni Lenkiewicz, która jest fundatorem nowego anioła. To kolejny krok w rozwoju popularnej, miejskiej inicjatywy, która łączy lokalny biznes, tradycję oraz promocję turystyki.
Aniołek Lenek, który stanął przy Cukierni Lenkiewicz, nieprzypadkowo otrzymał swoje imię. To właśnie tutaj od lat mieszkańcy i turyści chętnie odwiedzają lokal, by spróbować słynnych lodów i słodkich wypieków. Wielkie Garbary 14 to miejsce o szczególnym znaczeniu dla rodziny Lenkiewiczów – to tu rozpoczęła się historia ich rodzinnego biznesu, który trwa nieprzerwanie od 1945 roku.
Każda z rzeźb, rozlokowanych w różnych punktach Torunia, symbolizuje uniwersalne wartości i nawiązuje do lokalnej tradycji. Wszystkie anioły zostały zaprojektowane przez rzeźbiarkę Małgorzatę Więcławską-Furyk, autorkę m.in. toruńskiego pręgierza-osiołka. W ramach projektu można otrzymać bezpłatną mapę szlaku w Punktach Informacji Turystycznej lub lokalach sąsiadujących z figurkami. Istnieje także możliwość wirtualnego zwiedzania szlaku dzięki stronie internetowej torunskieanioly.pl.
Projekt „Śladem Toruńskich Aniołów” nieustannie się rozwija, angażując coraz więcej lokalnych przedsiębiorców. Od momentu powstania pierwszego anioła w maju 2025 roku, szlak przyciągnął już tysiące odwiedzających, a strona internetowa odnotowała około 150 tysięcy odsłon. Dzięki takim inicjatywom Toruń zyskuje nowe atrakcje turystyczne, a mieszkańcy i goście mają okazję odkrywać miasto w nowy, kreatywny sposób.