Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Ścieki w parku na Stawkach? Znamy przyczynę [INTERWENCJA]

Jeden ze słuchaczy poinformował nas o niepokojącym zdarzeniu w parku na Stawkach. Interweniowaliśmy w tej sprawie w Wydziale Środowiska i Ekologii w Toruniu.

Szacowany czas czytania: 02:04

Niepokojące sygnały napływają do nas od mieszkańców korzystających z Parku Tysiąclecia na toruńskich Stawkach. Jeden ze słuchaczy zwrócił uwagę na powtarzający się problem zanieczyszczeń pojawiających się w fosie znajdującej się na terenie parku. W przesłanej do naszej redakcji wiadomości opisuje sytuację, której miał być świadkiem w ostatnim czasie:

W fosie Parku Tysiąclecia na Stawkach płyną ścieki! W sobotę najpierw płynęła czerwono-brązowa ciecz, a potem mlecznobiała. W fosie nie ma prawie wcale wody i unosi się tylko smród.

Interweniowaliśmy w tej sprawie w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia. Okazuje się, że sprawa jest urzędnikom dobrze znana. Na szczęście w nieszczęściu okazało się, że bliżej nieokreślona ciecz nie jest zanieczyszczeniem chemicznym, a skutkiem awarii:

Nie mamy tam dopływu żadnych substancji niepożądanych. Stan fosy wynika z awarii, która nas dotknęła w ubiegłym tygodniu. Pękła zasuwa, przez co znacząco obniżył się poziom wody. Jesteśmy w trakcie prac remontowych. Podjęliśmy działania doraźne poprzez zasypanie tej zasuwy workami z piaskiem. Obecnie jesteśmy na etapie realizacji zamówienia awaryjnego w celu doprowadzenia do właściwego stanu tego urządzenia hydrotechnicznego.

– mówił Marcin Urbański, dyrektor Wydziału Środowiska i Ekologii UMT.

Dyrektor Urbański zapewnił nas, że sytuacja jest monitorowana na bieżąco i że awaria zostanie wkrótce naprawiona. Dodatkowo, z racji że zbliża się długi weekend i wielu z naszych słuchaczy planuje odpoczynek przy grillu lub ognisku, urzędnicy apelują o zachowanie ostrożności w obliczu suszy:

Jesteśmy w okresie wiosennej suszy i poza niewielkim epizodem opadów tak naprawdę ciągle jesteśmy w strefie zagrożenia pożarowego. Zagrożenie ogłoszone jest w Lasach Państwowych. Zachęcamy do niezwykle ostrożnego obchodzenia się z otwartym ogniem na terenach zieleni. Na dzień dzisiejszy miejsca, gdzie możemy grillować, są ponownie udostępnione, jednakże to nie zwalnia nas z pełnej odpowiedzialności za to, jak się tam zachowujemy i jak dopilnujemy zakończenia naszego grillowania. Jest to niezwykle ważne, abyśmy byli pewni, że ten ogień jest już w pełni ugaszony, a wszyscy, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości lub widzą sytuacje mogące wskazywać na zagrożenie pożarowe, proszeni są o ich zgłaszanie.

Jeśli jesteś świadkiem niepokojącej sytuacji, koniecznie poinformuj odpowiednie służby, dzwoniąc pod numer 112.

REKLAMA