Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Ponad 17 mln zł na inwestycje drogowe. Gdzie poprawią się warunki dla pieszych i kierowców?

Środki przeznaczone są na kompleksową modernizację przejść dla pieszych, przystanków autobusowych i budowę nowoczesnych wyświetlaczy prędkości.

inwestycje drogowe kujawsko pomorskie
fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Szacowany czas czytania: 03:49

Miliony na bezpieczeństwo

Ponad 17 milionów złotych – tyle kosztować będą tegoroczne działania poprawiające bezpieczeństwo pieszych i pasażerów komunikacji publicznej na drogach wojewódzkich Kujaw i Pomorza. Modernizacja obejmie przejścia dla pieszych, przystanki oraz montaż nowoczesnych wyświetlaczy prędkości. Prace trwają już w wielu miejscach regionu, a kolejne inwestycji ruszą w najbliższych tygodniach.

W trosce o pieszych, szczególnie tych najmłodszych, prace skoncentrowały się przede wszystkim w okolicach szkół. Każdego roku modernizowanych jest około stu kilometrów dróg wojewódzkich.

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, dlatego nie tylko modernizujemy drogi, budujemy ścieżki rowerowe i przebudowujemy newralgiczne skrzyżowania, ale także wdrażamy program doposażenia wojewódzkich tras w doświetlone przejścia i przystanki autobusowe. To nasza odpowiedź na oczekiwania mieszkańców

– podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki. W ramach obecnego programu doświetlonych zostanie 247 przejść dla pieszych, modernizowanych będzie 22 przystanków autobusowych oraz pięć zatok autobusowych, pojawi się również 18 nowych wyświetlaczy prędkości. Ponadto w wielu miejscach powstaną dodatkowe fragmenty chodników.

Województwo inwestuje w drogi

Prace już się rozpoczęły, między innymi na drogach wojewódzkich nr 252 w Bądkowie, nr 317 w Kruszynie oraz na trasie nr 560 między Brodnicą a Rypinem, gdzie wykonawcy montują nowoczesne ledowe oświetlenie. W najbliższej przyszłości realizacja obejmie między innymi drogę nr 241 na odcinku Kcynia – Tuchola, nr 251 Żnin – Inowrocław, czy nr 551 Strzyżawa – Wąbrzeźno.

W miejscowościach położonych przy drogach wojewódzkich już zamontowano wyświetlacze prędkości, między innymi w Mycielewie, Pakości, Żninie, Maksymilianowie czy Bramce. Kolejne takie urządzenia pojawią się w Kosowie, Strzelcach Dolnych, Żabnie i innych miejscowościach. Na ten cel samorząd przeznaczy około 350 tysięcy złotych.

Jak zapewnia Urząd Marszałkowski, połowę środków na realizację programu udało się pozyskać z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Finał wszystkich prac przewidziano na przyszły rok.

Lista lokalizacji

Lista dróg, gdzie planowane jest rozpoczęcie robót:

  • na drodze wojewódzkiej nr 241 na odcinku Kcynia  Tuchola (40 przejść + 2 przystanki, 3 wyświetlacze, powiaty nakielski, sępoleński i tucholski),
  • na drodze wojewódzkiej nr 251 na odcinku Żnin  Inowrocław (29 przejść + 1 przystanek, powiaty żniński i inowrocławski),
  • na drodze wojewódzkiej nr 252 na odcinku Inowrocław  Włocławek (20 przejść + 4 wyświetlacze, powiaty inowrocławski, aleksandrowski i włocławski),
  • na drodze wojewódzkiej nr 255 na odcinku Pakość – Strzelno (2 przejścia, powiat inowrocławski),
  • na drodze wojewódzkiej nr 317 na odcinku Włocławek – Kruszyn (6 przejść + 2 przystanki, powiat włocławski),
  • na drodze wojewódzkiej nr 412 Inowrocław – Kruszwica (2 przejścia + 4  zatoki autobusowe, powiat inowrocławski),
  • na drodze wojewódzkiej nr 534 Grudziądz – Rypin (37 przejść + 3 przystanki + 1 wyświetlacz, powiaty grudziądzki, wąbrzeski, golubsko-dobrzyński i rypiński),
  • na drodze wojewódzkiej nr 551 na odcinku Strzyżawa – Wąbrzeźno (43 przejścia + 10 przystanków + 4 wyświetlacze) powiaty bydgoski, chełmiński, toruński i wąbrzeski),
  • na drodze wojewódzkiej nr 552 na odcinku Świerczynki  Lubicz (19 przejść + 2 przystanki + 2 wyświetlacze, powiat toruński),
  • na drodze wojewódzkiej nr 553 na odcinku Toruń – Wybcz ( 29 przejść + 2 przystanki + 2 wyświetlacze),
  • na drodze wojewódzkiej nr 560 na odcinku Brodnica – granica województwa (20 przejść + 1 zatoka autobusowa + 2 wyświetlacze, powiaty brodnicki i rypiński).

Lista lokalizacji, gdzie pojawiły się wyświetlacze prędkości:

  • w Mycielewie na drodze wojewódzkiej nr 247 (powiat nakielski),
  • w Pakości na drodze wojewódzkiej nr 255 (powiat inowrocławski),
  • w Żninie na drodze wojewódzkiej nr 251 (powiat żniński),
  • w Maksymilianowie na drodze wojewódzkiej nr 244 (powiat bydgoski),
  • w Bramce na drodze wojewódzkiej nr 240 (powiat świecki),
  • w Grucznie na drodze wojewódzkiej nr 245 (powiat świecki),
  • w Stolnie na drodze wojewódzkiej nr 548 (powiat chełmiński),
  • w Golubiu-Dobrzyniu na drodze wojewódzkiej nr 554 (powiat golubsko-dobrzyński),
  • w Obrowie na drodze wojewódzkiej nr 258 (powiat toruński),
  • w Osięcinach na drodze wojewódzkiej nr 267 (powiat radziejowski),
  • w Łaszewie na drodze wojewódzkiej nr 544 (powiat brodnicki),
  • w Morzycach na drodze wojewódzkiej nr 267 (powiat radziejowski).

Kolejne wyświetlacze zamontowane zostaną w następujących lokalizacjach:

  • w Kosowie na drodze wojewódzkiej nr 241 (powiat nakielski),
  • w Strzelcach Dolnych na drodze wojewódzkiej nr 256 (powiat bydgoski),
  • w Bieganowie na drodze wojewódzkiej nr 266 (powiat radziejowski),
  • w Żabnie na drodze wojewódzkiej nr 254 (powiat mogileński),
  • w Wieńcu na drodze wojewódzkiej nr 268 (powiat włocławski),
  • w Nowym Dworze na drodze wojewódzkiej nr 534 (powiat grudziądzki).

O tym również piszemy na naszym portalu:

Interwencja policji na toruńskich Wrzosach. Zatrzymano 18-latka bez prawa jazdy

Sprawdź również, co się dzieje na naszym radiowym Facebooku:

REKLAMA