Ponad 33 tysiące honorowych krwiodawców w regionie. Jutro w Toruniu kolejna akcja
Mamy ważne informacje dla krwiodawców.

Szacowany czas czytania: 01:23
Krew – cenny lek
Już jutro (21 maja) przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu kolejna akcja honorowego krwiodawstwa. W godzinach od 13:00 do 17:00 zaparkuje tam ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Twoja krew może uratować zdrowie lub życie drugiego człowieka. Apeluję do wszystkich, którzy mogą to uczynić, by wzięli udział w naszej akcji
– mówi marszałek Piotr Całbecki.
Kto może pomóc i być dawcą?
Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65. roku życia, zdrowe, które nie mają żadnych objawów infekcji, ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).
Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego
– informuje Beata Krzemińska Rzecznik Prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Pobór krwi zajmuje około 5-10 minut. Później jest 15-minutowy odpoczynek, po którym odbiera się tzw. ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok).
To cykliczna akcja, kolejną zaplanowano 18 czerwca także na Placu Teatralnym.
Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy: w województwie kujawsko-pomorskim mamy ponad 33 tysiące honorowych krwiodawców – to blisko 2 procent mieszkańców regionu.