Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Sławosz Uznański-Wiśniewski w Toruniu. „Oczywiście szukamy życia”

Niedawno był w kosmosie, a teraz przyjechał do Torunia.

Sławosz Uznański-Wiśniewski
fot. AS

Szacowany czas czytania: 01:17

Polski astronauta i naukowiec przyjechał drugi raz w ostatnim czasie do Torunia opowiedzieć o misji „Ignis”. Najpierw rozmawiał ze studentami, a potem odpowiedział na pytania toruńskich dziennikarzy.

Po powrocie z kosmosu Sławosz Uznański-Wiśniewski ma ręce pełne roboty. Jeździ po całej Polsce opowiadając o swojej misji i popularyzując wiedzę o kosmosie.

– Odwiedzamy wszystkie szesnaście województw, siedemnaście wykładów i każdy wykład jest trochę inny. Tutaj, w Toruniu, miałem okazję porozmawiać oczywiście o polskiej misji technologicznej Ignis, pierwszej naukowo-technologicznej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ale również pokryć troszeczkę w takich dosyć dużych ogólnikach, w jaki sposób radzimy sobie z odprowadzaniem ciepła na orbicie, na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i troszeczkę wejść w tą stronę systemową, żeby podzielić się tymi wiadomościami ze zgromadzonymi tutaj bardzo, bardzo licznie studentami.

Co Sławosz Uznański-Wiśniewski sądzi o poszukiwaniach życia w kosmosie? Pytał o to Artur Stochla z Radia GRA.

– Oczywiście szukamy życia i w naszym Układzie Słonecznym, jak również szukamy planet, które byłyby w tej po angielsku, co nazywamy habitable zone, czyli w tej zielonej sferze, która mogłaby pozwolić na rozwinięcie życia. Dla mnie niesamowite jest odkrywanie coraz to kolejnych egzoplanet. Nie mogę się doczekać w ogóle rozwoju dziedziny nauki planet. Czy znajdziemy kolejne życie we wszechświecie? Tego nie wiem. Natomiast będę na pewno bardzo blisko śledził kolejne publikacje naukowe i badania naukowe w tym zakresie.

Zobaczcie poniżej obrazki z tej wizyty:

REKLAMA