Targowisko miejskie w Toruniu nie będzie likwidowane. Miasto wydało oficjalny komunikat
Magistrat przekazuje jasno, że nie zamierza likwidować targowiska przy Szosie Chełmińskiej.

Szacowany czas czytania: 01:27
Stanowczy głos urzędników
„Nie było, nie ma i nie będzie decyzji o likwidacji targowiska” – podkreśla i zapewnia Urząd Miasta Torunia powołując się, na jak podaje pojawiające się w przestrzeni publicznej nieprawdziwe informacje dotyczące przyszłości toruńskiego targowiska oraz zapisów planu ogólnego miasta.
Jeżeli chodzi o plan ogólny to dokument strategiczny określający możliwe kierunki zagospodarowania poszczególnych obszarów miasta w długiej perspektywie. Jak podkreśla magistrat nie jest on decyzją inwestycyjną, ani projektem konkretnej zabudowy.
W debacie publicznej pojawia się dziś wiele uproszczeń, kłamstw i niepotrzebnych emocji. Tymczasem trzeba powiedzieć jasno: nie było, nie ma i nie będzie decyzji o likwidacji targowiska przy Szosie Chełmińskiej. Mieszane są również dwa różne obszary: miejskie targowisko, z którego codziennie korzystają mieszkańcy, oraz prywatny teren w innej części tego rejonu, gdzie od lat pojawiają się różne koncepcje inwestycyjne, a więc teren po dawnym Uniwersamie. To nie jest to samo
– podkreśla Główny Architekt Miasta Torunia Maciej Kuras.
To ważne miejsce dla wielu torunian
Urzędnicy zaznaczają, że targowisko ma ważną funkcję zarówno handlową jak i społeczną. Jego znaczenie brano pod uwagę podczas przebudowy Trasy Staromostowej.
Modernizacja układu komunikacyjnego tej części miasta miała między innymi poprawić dostępność i komfort dojazdu dla osób korzystających z targowiska, a nie prowadzić do ograniczenia jego funkcji.
Miasto podkreśla, że dyskusja o przyszłości Torunia powinna opierać się na faktach i rzetelnych informacjach, a nie na emocjach czy sugestywnych interpretacjach. Targowisko działa, pozostaje ważnym elementem miejskiej przestrzeni i nadal będzie pełnić swoją rolę dla mieszkańców Torunia
– zapewnia toruński magistrat.