Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Torunianie badają satelity

Naukowcy z Torunia rozpoczęli współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną.

Szacowany czas czytania: 00:34

Pracownicy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika badają zanieczyszczenia satelitów.

Ten projekt wystartował pod koniec ubiegłego miesiąca i potrwa w sumie przez sześć miesięcy, ale to być może początek dłuższej współpracy. Na razie Wydział Chemii zobowiązał się, że opracuje metodę analizy zanieczyszczeń satelitów i wykona też testy w dziesięciu inni europejskich laboratoriach.

W ramach współpracy Europejska Agencja Kosmiczna wypożyczyła też uniwersytetowi – i to na aż dwadzieścia lat – sprzęt za 1,5 miliona złotych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w Toruniu powstanie też laboratorium, które będzie akredytowane przez Agencję. Ono w interesujący sposób poszerzy ofertę uniwersytetu dla studentów.

MM

REKLAMA