Chwila nieuwagi nad wodą może kosztować życie. WOPR apeluje
Niebezpieczeństwo nad wodą większe, niż myślisz. WOPR w Toruniu apeluje do wypoczywających.

Szacowany czas czytania: 01:43
Ciepły weekend coraz bliżej, a to oznacza, że wielu z nas planuje odpoczynek nad wodą. Wraz z rosnącymi temperaturami pojawia się jednak temat bezpieczeństwa na kąpieliskach. Nie należy zapominać, że brawura i nieodpowiedzialne zachowanie mogą doprowadzić do tragedii. W 2025 roku odnotowano 212 zgonów z powodu utonięcia. Policyjne statystyki, prowadzone w okresie od 1 kwietnia do 31 października (sezon wodny), wskazały na nieznaczny spadek liczby ofiar w porównaniu do lat poprzednich, co nie oznacza, że możemy tracić czujność.
Wojciech Lewko, prezes WOPR w Toruniu, przekazał nam rady dla osób planujących w najbliższym czasie wypoczynek nad wodą:
Jak idziemy się kąpać, to najlepiej na kąpieliskach strzeżonych, ale do końca czerwca kąpieliska strzeżone jeszcze nie funkcjonują. Czyli każde pójście nad wodę oznacza, że każdy musi zwrócić uwagę na swoje bezpieczeństwo i brać je pod uwagę. Szczególnie że często jeździmy z dziećmi i tak dalej. My jesteśmy cały czas pod dyżurem. Jeżeli coś by się stało, to przyjedziemy na miejsce, ale to wymaga czasu, dlatego naprawdę warto wybierać odpowiednie miejsca. Najlepiej jechać tam, gdzie funkcjonują kąpieliska strzeżone. Teraz jeszcze nie funkcjonują, ale są tam pomosty i infrastruktura, a dno jest co roku badane. Tam jest zawsze najbezpieczniej, pomimo tego, że jeszcze nie ma ratowników.
Mówiąc o odpoczynku nad wodą, nie możemy zapominać o Wiśle. Rzeka stwarza niebezpieczeństwo nawet w miejscach, w których najmniej się tego spodziewamy:
Pamiętajmy, że nie wchodzimy na ławice, potocznie nazywane łachami rzecznymi. Dlaczego? Dlatego, że to jest ruchomy piasek, a pod nim płynie nurt rzeki. Nigdy nie wiemy, gdzie pod tym piaskiem woda tworzy wypłycenia. Po prostu tam nie wchodzimy, a szczególnie na końcówki łach, gdyż tam grunt może się obsunąć. Można wtedy wpaść do wody i naprawdę istnieje duże prawdopodobieństwo utraty zdrowia lub życia.
Podsumowując, korzystajmy z uroków ciepłych dni, ale róbmy to z głową. Oficjalne kąpieliska, unikanie niebezpiecznych miejsc i rezygnacja z alkoholu to klucz do bezpiecznego wypoczynku nad wodą.