Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Wyłudzali odszkodowania po sfingowanych kolizjach. CBŚP zatrzymało podejrzanych [WIDEO]

Zorganizowana grupa w naszym regionie wyłudzała odszkodowania komunikacyjne. 11 osób zatrzymanych przez CBŚP

fot. CBŚP

Szacowany czas czytania: 01:16

Centralne Biuro Śledcze Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, przeprowadziło szeroko zakrojoną akcję wymierzoną w zorganizowaną grupę przestępczą. Jak wynika z ustaleń śledczych, grupa ta zajmowała się wyłudzaniem odszkodowań komunikacyjnych poprzez celowe powodowanie kolizji drogowych. Działania przestępcze miały miejsce głównie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

W wyniku skoordynowanej operacji, która odbyła się w drugiej połowie kwietnia oraz na początku maja, zatrzymano 11 podejrzanych osób. Wśród nich znaleźli się trzej pracownicy towarzystw ubezpieczeniowych, którzy mieli pomagać w wyłudzeniach od wewnątrz, oraz osoba podejrzewana o kierowanie grupą. Zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kierowania nią oraz licznych oszustw ubezpieczeniowych. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zastosował wobec siedmiu z nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Zorganizowana działalność przestępcza polegająca na wyłudzaniu odszkodowań komunikacyjnych przynosi poważne straty finansowe dla sektora ubezpieczeniowego. Skutkuje to wzrostem kosztów polis dla wszystkich ubezpieczonych oraz osłabia zaufanie do instytucji finansowych. Celowe powodowanie kolizji drogowych stwarza również poważne zagrożenie dla zdrowia i życia uczestników ruchu drogowego, co czyni tego typu przestępstwa szczególnie niebezpiecznymi społecznie.

W toku śledztwa zabezpieczono majątek podejrzanych na poczet przyszłych kar oraz środków karnych. Sprawa jest rozwojowa i nie wyklucza się kolejnych zatrzymań. Organy ścigania podkreślają, że walka z tego typu przestępczością jest niezbędna dla utrzymania stabilności rynku ubezpieczeń oraz bezpieczeństwa na drogach.

REKLAMA