Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Zmarł dr Stanisław Rakowicz. Toruń żegna społecznika i byłego konsula honorowego Peru

14 maja 2026 r. dotarła smutna wiadomość o śmierci dr. Stanisława Rakowicza, jednej z zasłużonych postaci dla Torunia i regionu kujawsko-pomorskiego.

Fot. UMT 2023, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY NC 4.0

Szacowany czas czytania: 00:50

Dr Stanisław Rakowicz był absolwentem i doktorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przez całe życie związany z uczelnią, aktywnie uczestniczył w życiu naukowym i akademickim, dzieląc się wiedzą z kolejnymi pokoleniami studentów oraz menedżerów.

Znany był jako pionier nowoczesnego zarządzania i przedsiębiorczości w Polsce. Współtworzył Młodzieżową Spółdzielnię Mieszkaniową w Toruniu, kierował kluczowymi przedsiębiorstwami przemysłowymi, a także założył firmę MARKIT oraz pierwsze w regionie dealerstwo samochodów zachodnich AUTOSAR. W latach 1988-1990 pełnił funkcję Wojewody Toruńskiego, będąc pierwszym prywatnym przedsiębiorcą w Polsce powołanym na to stanowisko podczas transformacji ustrojowej.

Jako założyciel i honorowy prezes toruńskiego oddziału Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa oraz inicjator powołania Izby Przemysłowo-Handlowej, miał ogromny wpływ na rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Przez 25 lat był także Konsulem Honorowym Peru, przyczyniając się do budowania relacji międzynarodowych regionu.

Rodzinie i bliskim dr. Stanisława Rakowicza składamy wyrazy szczerego współczucia.

REKLAMA