Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Toruń 88.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube

Mistrzostwa Europy Masters. Czas na podsumowania

Facebook

Toruń znowu był lekkoatletyczną stolicą Starego Kontynentu.

masters

Zakończyły się lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Europy Masters czyli dla zawodników, którzy ukończyli 35 rok życia. Sercem tych zawodów była Arena Toruń przy Bema, ale niektóre dyscypliny rozgrywano także w jej okolicach lub na ulicach Chełmińskiego Przedmieścia (szczególnie na ulicy Bema i na Rudelce).

Przez siedem dni mistrzostw, toczyła się zacięta rywalizacja o pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Ostatecznie wygrali ją biało-czerwoni. Polska wywalczyła 250 krążków (102 złote, 78 srebrnych oraz 70 brązowych). Na drugim miejscu uplasowali się Niemcy (261 medali, ale 94 złote), a na trzecim Hiszpanie (128 medali).

Wiadomo, że do Torunia przyjechało w sumie 3200 sportowców z 56 krajów (w tym z osiemnastu krajów spoza Europy). Gród Kopernika odwiedzili m.in. Ludwika Chewińska, Urszula Kielan, Robert Korzeniowski, Genowefa Patla, Tomasz Lipiec czy Anna Rostkowska czyli grupa polskich olimpijczyków.

Co ciekawe, najstarszym mastersem, który pojawił się na mistrzostwach był 91-letni Henryk Wierzchowski z Torunia. Zdobył on medale w ośmiu konkurencjach.

Zaglądając w ostateczne liczby: zawodnicy wystartowali w 23 konkurencjach w trakcie 7000 startów indywidualnych. Odbyły się 562 dekoracje, na których wręczono 2400 medali. Ustalono 10 halowych rekordów świata, 10 halowych rekordów Europy i 31 halowych rekordów Polski.