PGE Ekstraliga podsumowała poprzedni sezon na żużlowych torach.

Przyznano Szczakiele za poprzedni sezon.
(fot. Katarzyna Grochowalska)

Za nami coroczna gala, na której przyznano „Szczakiele” czyli nagrody za poprzedni sezon.

Apator Toruń zajął w 2023 roku trzecie miejsce, ale tylko jeden „Szczakiel” powędrował do Grodu Kopernika. Zdobył go toruński Anioł czyli Robert Lambert. On otrzymał statuetkę za Wyścig Sezonu. Najbardziej atrakcyjną gonitwą 2023 uznano bowiem piętnasty bieg w meczu Toruń – Lublin w 6. kolejce Ekstraligi. Ten mecz na Motoarenie „Anioły” wygrały 46:44.

W ostatnim biegu torunianie pokonali Motor 5:1, na mecie pierwszy był Emil Sajfutdinow, drugi wspomniany Robert Lambert, który doprowadził do euforii kibiców na trybunach, wyprzedzając Bartosza Zmarzlika i dając w ostatnim momencie zwycięstwo Apatorowi.

Blisko zwycięstwa w corocznym plebiscycie i blisko „Szczakiela” był też Emil Sajfutdinow z Apatora Toruń, który zajął drugie miejsce w kategorii Najlepszy Zawodnik Sezonu. Musiał jednak uznać wyższość Bartosza Zmarzlika. To dla Mistrza Świata z Motoru Lublin już ósma statuetka w jego karierze w tej kategorii.

Jan Ząbik z Apatora Toruń, który poprowadził naszą drużynę w końcówce sezonu, w kategorii Najlepszy Trener zajął w głosowaniu 4. miejsce. Zdobył 17% głosów, wyprzedzając piątego Piotra Barona. Wygrał Maciej Kuciapa.

Najlepszym zagranicznym zawodnikiem sezonu został z kolei Martin Vaculik ze Stali Gorzów. Statuetka dla juniora powędrowała do Lublina, bo zgarnął ją Mateusz Cierniak. Niespodzianka sezonu? Dobre starty Grzegorza Zengoty. Z kolei Złoty Szczakiel powędrował do Tonego Briggsa.